Tantárgy neve:

Óraszám/hét (ea+gyak):

Számonkérés módja (a/gy/v):

Kreditpont:

A tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a korszerű programozható logikai vezérlők, ipari mozgásvezérlők működési elveit, felépítését, programozási környezetét.

Alapfogalmak: PLC, SIMOTION technológiai PLC, a SIMOTION felhasználási területe, Totally Integrated Automation

Terepi buszok a gyártásirányításban: PROFIBUS, PROFINET, Előre definiált telegramok

A SIMOTION rendszer felépítése, tulajdonságainak áttekintése: rendszer architektúra, SIMOTION SCOUT, mérnöki rendszer, Offline/Online üzemmód, Automatizált projektek: A scriptelés, Projekt XML exportálása, importálása, HMI (Human Machine Interface) WinCC Flexible , Távoli felügyelet IE segítségével.

Hajtástechnikai alapismeretek, frekvenciaváltók, SINAMICS hajtások, Jeladók és használatuk, SINAMICS Drive Object (DO), Fordulatszám- vagy pozíciószabályzás.

A SIMOTION programozás alapjai: MCC (Motion Chart Control), ST (Structure Text), KOP/FUP (Kontaktplan und Funktionsplan).

A SIMOTION programozása. Általános függvények áttekintése. Numerikus függvények, Bit és Bitstring operációk, ellenőrző és konvertáló függvények, változókezelés, hozzáférés rendszerváltozókhoz, vezérlések kiterjesztett függvényei függvények, hibakezelés, functions blocks, könyvtárak (library).

WinCC Flexible: A grafikus felület alkalmazásának előnyei, tipikus felhasználási terület.

Moduláris gépek: Ipari háttér, jövőkép, jelenlegi állapot, Moduláris koncepció és előnyei, Komponensek aktiválása és hibernálása, Projektvariánsok, és kialakulásuk okai, Projektvariáns online vagy offline módon,

Technológiai csomagok és technológiai objektumok: Technológiai csomagok, Technológiai objektumok (TO), SIMOTION memória-koncepció, Paraméterlista (Expertenlist), Technológia objektumok összekapcsolása.

Diagnózis: Trace és Steuertafel, Alarm_S üzenetek, Technológiai üzenetek, PLC diagnózis-puffer, SIMOTION

Standard Applications: A Standard Modulok fejlesztésének gyakorlati okai, reengineering és a SSA

Félévközi számonkérés módja: Irásbeli zárthelyi, egyéni projektkészítési feladat.

1.            Dr. Hornyák Olivér, Sáfrány Gábor: Simotion PLC a gyártásirányításban – Előadás fóliák. Kézirat, Miskolc, 2008.

2.            Siemens - Simotion Application Guidelines. Erlangen, 2006.

3.            Siemens – WinCC Flexible. Manual. Erlangen, 2007.

4.            Siemens – WinCC Flexible. Getting Started Power User. Erlangen, 2006.

5.            Dr. Erdélyi F., Szabó G.: Programozható logikai vezérlők (PLC). Oktatási segédlet. Miskolc, 1993.

6.            Csáki F., Bars R.: Automatika. Tankönyvkiadó. Budapest, 1970.

7.            Dr. Csáki Frigyes: Irányítástechnikai kézikönyv. Műszaki Könyvkiadó, Bp. 1977.