Tantárgy neve: A minőségbiztosítás informatikája

Javasolt félév: 3.

Óraszám/hét (ea+gyak):2+1

Számonkérés módja (a/gy/v): a+v

A tárgy sajátos dualitást mutat. Egyrészt ismerteti a minőségmenedzsment alapfogalmait, illetve az azt támogató informatikai alkalmazáscsoportokat; másrészt az informatika minőségmenedzsmentjéhez tartozó szabványokat, technikákat, modellezési eljárásokat tárgyalja.

Minőség és informatika. A minőség fogalmának modern értelmezése. A minőség fokozódó szerepe a világpiaci versenyben. Informatika és gazdaság. Vállalati modellek: egyszerűsített kibernetikai modell, funkcionális modell. A vállalat egészét átfogó informatikai rendszer koncepciója. Integrált információs infrastruktúra a minőségbiztosítás támogatására. A terméktervezés minőségalkotási stratégiája: használati minőség és gazdasági minőség értékét növelő módszerek. A számítógépes minőségbiztosítás (CAQ) és az integráció. Minőségbiztosítás CIM rendszerekben. Szoftvertermékek és szoftverfolyamatok minősége. Szoftverfolyamat modellek. Számítógépes alkalmazásokat modellező eljárások. Szoftverérettség modell. A szoftvertermék-minőség szabványai, követelmény-specifikációk. Szoftverfolyamat-szabványok, átvilágítás, folyamatjavítás.  Szoftver metrika. A szoftverfejlesztés személyi háttere. Kódolási szabványok.

Félévközi számonkérés módja: Írásbeli zárthelyi dolgozat. Prezentáció az előadóval egyeztetett témakörből. Egyéni kódolási feladat a kódolási szabványok elsajátítására. Az évközi teljesítmény alapján megajánlott jegy szerezhető-

1.            Tóth, T.: Minőségmenedzsment és Informatika. Műszaki Könyvkiadó. 1999.

2.            DeMarco, T.,  Lister, T.: Peopleware. Dorset House Publishing. 1999.

3.            McConnel, S.: Code Complete. Microsoft Press. 1993.

4.            Maguire, S.: Writing Solid Code. Microsoft Press. 1993.

5.            Raffai Mária: Egységesített megoldások a fejlesztésben. Novadat kiadó. 2001.

6.            Balla Katalin: Minőségmenedzsment a szoftverfejlesztésben. Panem kiadó. 2007.