1. NC gépek számítógépes programozása. Az APT programozási koncepció alapelve. Az APT utasítások szintaktikai koncepciója. Az utasítások fő típusai. Egy APT program jellegzetes felépítése. A CL Data és a poszt- processzor szerepe.
  2. Modern interaktív NCP rendszerek tulajdonságai, szolgáltatásai. A Mastercam rendszer jellemzése. A rendszer főmenüjének felépítése. Felülettípusok, felület-bejárási stratégiák. A pályatervezés menete. Az NC Util. szolgáltatások.
  3. A gyártórendszer fogalma, alrendszerei, objektumai, funkcionális felépítése. Gyártórendszerek osztályozása, a 16 főtípus rövid jellemzése. A termelési sík és a gyártórendszer típusok kapcsolata.
  4. A megmunkáló alrendszer az alkatrész gyártásban. Szerszámgépek fő típusai. A megmunkáló központ fogalma. A szerszámgép termelés orientált vezérlése. A job fogalma. A technológiai terv komponensei. A technológiai dokumentumok rövid jellemzése. A munkadarab és szerszámellátás feladata.
  5. Az ipari robot fogalma, felépítése, fő típusai. Robotok morfológiája, az orientáció fogalma. Robotalkalmazások fő területei. A robot struktúra és az alkalmazási terület kapcsolata. Robotvezérlő jellegzetes hardver felépítése, A robotvezérlés főbb szoftver moduljai.
  6. Robotok mozgásvezérlése. Robotok koordináta rendszerei. Nevezetes pontok. A robot koordináta rendszerek egymásra épülése. A Denavit-Hartenberg koncepció. SCARA robot D-H paraméterei.
  7. A robotvezérlés alap feladatai, A kívánt robothelyzet fogalma, mátrix alakja. A direkt, vagy “forward” kinematikai feladat.( Pl. polár koordinátás robot.) Az indirekt vagy “inverz” kinematikai feladat. A feladat megoldásának nehézségei, módszerei.
  8. Robotok programozására szolgáló rendszerek (COSIROP, COSIMIR). A robotprogram jellegzetességei. Az MELFA Basic 4 nyelv általános jellemzése. Az utasítások szintaktikájának koncepciója. Az MELFA Basic 4 utasítások fő csoportjai. A mozgásutasítások jellemzése.
  9. A gyártócella irányítás feladatának megfogalmazása. A cellavezérlő helye az irányítási hierarchiában. Az irányítási feladatok integrációja. Az irányító rendszerek strukturális csoportosítása. A multi-agent elv megjelenése és következményei.
  10. A cellavezérlő fő funkciói. A termelési finom program tartalma. A cellavezérlő strukturális felépítése, funkció vázlata. A fő funkciók tartalma. A cellavezérlő ciklikus feladatai. A cella státus fogalma. Az alkatrész útja a cellában. A cell belső logisztikájának jelentősége.
  11. MES rendszer definiciója, főbb funkcionális komponensei. MES rendszerek együttműködése a termelésinformatikai alkalmazásokkal.
 
tanszek/oktatas/szamitogepes_gyartasiranyitas/ellenoerzo_kerdesek.txt · Last modified: 2008/01/04 14:36 by hornyak
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki